واگن‌های آلومینیومی در حمل و نقل ریلی کشور

واگن‌های آلومینیومی در حمل و نقل ریلی کشور

واگن‌های آلومینیومی 

معاون توسعه صنایع حمل و نقل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) از اضافه شدن واگن‌های آلومینیومی جدید اروپایی با قیمت مناسب به ناوگان ریلی، در پی انعقاد قراردادهای جدید با شرکت‌های صاحب نام و افزایش عمق داخلی سازی خبر داد.

واگن‌های آلومینیومی

استقاده از واگن‌های آلومینیومی در حمل و نقل ریلی

به نقل از ایرنا، بهزاد اعتمادی با بیان این مطلب، افزود: یکی از اساسی‌ترین نیازهای کشور در شرایط حاضر، توسعه صنعت ریلی به ویژه در حومه کلانشهرهاست.

وی با اشاره به اینکه روزانه فقط در پایتخت شاهد ورود و خروج بیش از پنج میلیون نفر از مناطق شرقی، غربی و جنوبی تهران هستیم، تصریح کرد:

این مساله ترافیک خودرویی و آلایندگی زیادی به همراه دارد و در صورت توسعه خطوط ریلی در حومه پایتخت، بخش زیادی از مشکلات این حوزه کاهش خواهد یافت.

اعتمادی با اشاره به طرح تامین ۲ هزار دستگاه واگن مترو برای تهران و ۹ کلانشهر دیگر کشور، بیان کرد: تاکنون مناقصه بین المللی برای تامین ۶۳۰ دستگاه مترو در تهران برگزار و برنده آن مشخص شده که پیش از سال ۹۹ به ناوگان ریلی اضافه خواهند شد.

معاون توسعه صنایع حمل و نقل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) گفت: برای تامین تعداد باقی مانده واگن‌ها نیز در نظر داریم تا آن را از طریق مذاکره با شرکت‌های اروپایی و ترک تشریفات به پیش ببریم.

اعتمادی با اشاره به مشخص شدن حدودی قیمت‌ها، افزود: مناقصه‌های جدید با قیمتی حدود ۳۰۰ هزار دلار پایین‌تر از آخرین قیمت‌های ارایه شده برای هر واگن خواهد بود و اکنون شرایطی فراهم شده تا از واگن‌های آلومینیومی اروپایی با قیمت مناسب استفاده کنیم.

معاون توسعه صنایع حمل و نقل ایدرو ادامه داد: از آنجایی که تیراژ تولید واگن‌ها بالا بوده و قرار است عمق ساخت داخل در این قراردادها تا ۵۵ درصد افزایش یابد، شاهد رقابتی و منطقی‌تر شدن قیمت‌ها از سوی خارجی‌ها هستیم.

بنابراین گزارش، در ماه‌های پایانی سال گذشته قرارداد همکاری تامین و ساخت ۴۵۰ دستگاه مترو برای شهرهای اهواز، شیراز و تبریز بین ایدرو و شرکت پوژن چین و قرارداد همکاری تامین و تولید ۹۶۰ دستگاه مترو تهران و کرج با شرکت اشتدلر(Stadler) سوئیس، نهایی شده است.

بر اساس اعلام کارشناسان، بدون ورود به ساخت داخل تجهیزات اصلی ناوگان و فقط با تمرکز بر بدنه، تزئینات و مونتاژ ناوگان امکان افزایش سهم ساخت داخل به میزان بیشتر از ۲۶ تا ۳۰ درصد فراهم نخواهد بود.

همچنین کارشناسان صنعت ریلی معتقدند که اکنون حجم ساخت داخل در انواع واگن‌های تولیدی شامل واگن باری ۹۰ درصد، واگن مسافری (بین شهری)۸۰ درصد، واگن‌های خودکشش بین شهری و حومه ۲۵ درصد، واگن‌های مترو ۲۸ درصد و انواع لوکوموتیو ۵۵ درصد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *