مروری بر آندایز آلومینیوم

مروری بر آندایز آلومینیوم

آندایز آلومینیوم

محصولات آندایز شده ی آلومینیوم

آندایز آلومینیوم

مروری بر آندایز آلیاژهای پر مصرف آلومینیوم

انتخاب آلیاژ صحیح آلومینیوم در فرآیند آندایزینگ کار آسانی نیست چرا که آلیاژهای مختلف آلومینیوم بسته به نوع آلیاژ و عناصر آلیاژی و همچنین فرایند ساخت رفتار متفاوتی را از خود نشان می دهد و در نتیجه خواص لایه ی آندایز شده ی متفاوتی نسبت به هم پیدا می کنند.

باید در نظر داشت استاندارد بودن فرآیند تولید و نهایتا کیفیت و هموژن بودن ساختار متالورژیکی و توزیع عناصر آلیاژی و رسوبات مهمترین نکته در انتخاب محصول است. بنابراین اگر قصد به تولید محصول آلومینیومی دارید که نیاز به آندایز دارد، در مرحله ی اولباید  به سوالات زیر پاسخ بدهید که بهترین گزینه انتخاب شود.

 

آلیاژ آلومینیوم ۱۰۵۰ :

این آلیاژ از آلومینیوم به عنوان آلومینیوم خالص معروف است ( ناخالصی کمتر از ۵/۰ درصد ). این نوع آلیاژ عمدتا در ساخت ظروف آشپزخانه و به عنوان هادی الکتریسیته استفاده می شود. آندایز آلومینیوم خالص بسیار خوب و با کیفیت است در حالی که به دلیل نرم بودن آلومینیوم خالص قابلیت ماشین کاری خوبی ندارد. این آلیاژ به شرط تولید به روش استاندارد پوشش آندایز نقره ای رنگی و سخت (هارد آندایز )‌ بسیار خوبی می پذیرد.

 

آلیاژ آلومینیوم ۲۰۲۴ :

این آلیاژ به دلیل وجود مس از استحکام بالا و قابلیت ماشینکاری بسیار خوبی برخوردار است. از طرف دیگر وجود مس در آلیاژ منجر به کاهش مقاومت خوردگی می شود و به همین علت آندایز آلومینیوم ۲۰۲۴ سخت و دشوار خواهد بود. رنگ آندایز نقره ای آن به دلیل حضور مس به زیتونی متمایل می شود. پیشنهاد می شود که از این گروه آلومینیوم به عنوان مصارف دکوری ( آندایز رنگی ) استفاده نشود چرا که آندایز گروه ۲۰۲۴ مات و کدرخواهد شد. آلومینیوم آلیاژ ۲۰۲۴ به دلیل استحکام بالا نسبت به وزن کمی که دارد اغلب در مصارف صنایع هوایی استفاده می شود. نکته ی قابل توجه در خصوص آنودایز سخت گروه ۲۰۲۴ این است که به دلیل حضور مس در آلیاژ احتمال خوردگی و تخریب قطعه در حین آندایزینگ وجود دارد ولی کیفیت آندایز سخت آلیاژ ۲۰۲۴ قابل قبول است. 

لازم به توضیح است با توجه به سختی این آلیاژ در تولید ( نورد یا اکستروژن ) عدم رعایت اصول علمی در تولید میلگرد یا ورق آلومینیوم باعث مشکلات عدیده ای در فرایند آندایز می شود لذا تهیه این محصولات از منابع معتبر ضرروی است.

 

آلیاژ آلومینیوم ۳۱۰۵ :

این گروه از آلومینیوم شامل درصد کمی از منگنز می باشد که خواص ضد خوردگی به آلومینیوم می دهد. از این رو این نوع آلیاژ در مصارف معماری بیرونی ساختمان ، مصارف ظروف آشپزخانه ای که با مواد خوردنده در تماس است به کار گرفته می شود. آلیاژ ۳۱۰۵ در مبدل های حرارتی و یا حتی قوطی های نوشیدنی نیز کاربرد دارد. آندایز ۳۱۰۵ با ایجاد لایه ی اکسیدی مقاوم به خوردگی خواص قابل توجه ای به قطعه می بخشد. نکته ی قابل توجه در مورد آندایز ۳۱۰۵ این است که به دلیل حضور منگنز در آلیاژ ، رنگ آندایز قطعه از نقره ای به قهوه ای متمایل می شود. این مشکل زمانی خود را نشان می دهد که در صورت آندایز کردن قطعه هایی از جنس آلیاژ ۳۱۰۵ متوجه متفاوت شدن رنگ نهایی قطعه ها بعد از آنودایزینگ می شوید.

 

آلیاژ های آلومینیوم  ( ۵۷۵۴۵۰۸۳۵۰۵۲ )

آلیاژهای سری ۵۰۰۰ به دلیل حضورمنیزیم خواص مکانیکی و ضد خوردگی بالایی به قطعه می دهد. از این نوع آلیاژها در مصارف دریایی و ساخت شناور و مجاورت با آب دریا به کار گرفته می شود. این آلیاژها قابلیت آنودایز نقره ای و رنگی  و هارد آنودایز شدن بسیار خوبی دارند و به همین دلیل در نمای ساختمان ها و تاسیسات در مجاورت محیط های خورنده و مرطوب از این آلیاژ ها استفاده می شود. نکته ی قابل توجه در حین آنودایزینگ که باید به آن اشاره کرد آین است که تنها میزان اختلاف منیزیم درآلیاژ ها می تواند رنگ خروجی از آنودایزینگ را متفاوت کند.

 

آلیاژ آلومینیوم ۶۰۶۳ :

این سری از آلیاژ شامل مقداری منیزیم و سیلیسم است این آلیاژ استحکام متوسطی دارد مقاومت خوردگی بالایی دارد اگرچه مقاومت خوردگی آن به آلیاژ ۵۷۵۴ نمی رسد. یکی از خواص متمایز آن قابلیت بالای اکسترود و شکل پذیری آن نسبت به بقیه ی آلیاژ ها می باشد به همین دلیل از این آلیاژ به صورت پروفیل در صنعت پنجره سازی و پل سازی استفاده می شود. از طرف دیگر آنودایزینگ آلیاژ ۶۰۶۳ به سهولت و با کیفیت بالا انجام می شود که لایه اکسیدی منجر به حفاظت قطعه در مقابل خوردگی و سایش می شود. میزان کم آهن در این آلیاژ منجر به مات شدن رنگ نهایی قطعه ی آنودایز شده می شود.

 

 آلیاژ آلومینیوم ۶۰۶۱ :

عناصر آلیاژی تشکیل دهنده این آلیاژ عبارتند از منیزیم سیلیسیم که با اضافه شدن مقداری منگنز و کروم خواص مکانیکی خوبی به این آلیاژ می دهند. قابلیت آنودایز نقره ای و رنگی و سخت خوبی دارد ولی نباید انتظار بالایی نظیر آلیاژ ۶۰۶۳ با ۵۰۸۳ را داشت.

 

آلیاژ آلومینیوم ۷۰۷۵ :

عنصر اصلی آلیاژ ۷۰۷۵ روی (zinc) است که بعد از عملیات حرارتی استحکام بسیار بالایی ( درحد فولاد ها )‌ به این آلیاژ‌ می بخشد. این آلیاژ بهترین گزینه برای آنودایزینگ نقره ای نیست ولی در آنودایز سخت پوشش بسیار خوبی می پذیرد.آلیاژ ۷۰۷۵ بعد از آنودایز سخت در در صنایع مختلف دیگر مانند ساخت تجهیزات پزشکی ، ساخت هواپیما ها، صنایع نفت و گاز و پالایشگاه ها ، صنایع نساجی و ساخت ماشین آلات صنعتی استفاده می شود.

 

لازم به توضیح است با توجه به سختی این آلیاژ در تولید ( نورد یا اکستروژن ) عدم رعایت اصول علمی در تولید میلگرد یا ورق باعث مشکلات عدیده ای در فرایند آنودایز میشود لذا تهیه این محصولات از منابع معتبر ضرروی است.

آندایز آلومینیوم

آندایز آلومینیوم

 

 

 

تحقیق و توسعه شرکت عصر صنعت اشراق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *