مقایسه آلومینیوم ۶۰۶۱ و ۲۰۲۴

مقایسه آلومینیوم ۶۰۶۱ و ۲۰۲۴

مقایسه آلومینیوم ۶۰۶۱ و ۲۰۲۴

آلومینیوم به خاطر تنوع گروه های آلیاژی کاربرد زیادی در صنایع دارد. اگرچه همین تنوع باعث می شود تا انتخاب آلومینیوم مناسب برای کاربرد مورد نظر ، امری دشوار باشد.به همین دلیل شناخت خواص آلیاژهای مختلف برای تولید کنندگان بسیار ضروری است.

آلیاژهای ۶۰۶۱ و ۲۰۲۴ از آلیاژهای پر کاربرد در صنایع می باشند. با وجود برخورداری از خواص مشترکی همچون: وزن کم ، مقاومت به خوردگی خوب و استحکام بالا ، هر یک از ویژگی های منحصر به فردی نیز برخوردار هستند.

 

ورق آلومینیوم 6061 و 2024

ورق آلومینیوم ۶۰۶۱ و ۲۰۲۴

 

شناخت آلیاژ

هر دو آلیاژ آلومینیومی ۲۰۲۴ و ۶۰۶۱ ، آلیاژهای کارشده می باشند که از سیستم نام گذاری ۴ حرفی پیروی می کنند. در این سیستم اولین عدد ، عنصر آلیاژی اصلی را مشخص می کند. در گروه آلیاژی ۲۰۰۰ آلومینیوم ، که آلیاژ ۲۰۲۴ نیز شامل آن می شود ، عنصر اصلی مس است. گروه آلیاژی ۶۰۰۰ ، شامل ۶۰۶۱ ، دارای عناصر اصلی منیزیم و سیلیکون می باشد.

مقایسه گروه های آلیاژی ۲۰۰۰ و ۶۰۰۰ آلومینیوم

گروه آلیاژی ۲۰۰۰ آلومینیوم ، عملیات حرارتی پذیر ، دارای استحکام و مقاومت به خستگی بالا می باشند و همانطور که قبلا اشاره شد ، عنصر اصلی آلیاژی در این گروه مس می باشد. به خاطر استحکام عالی این گروه در دامنه ی وسیع دمایی ، معمولا در صنایع هوافضا و هواپیما سازی از این آلیاژ استفاده می شود. این گروه به شدت به ترک های گرم و خوردگی تنشی ناشی از جوشکاری حساس اند؛ بنابر این باید با دستور العمل های بسیار خاصی جوشکاری شوند. برای بعضی آلیاژها در این گروه جوشکاری قوسی امکان پذیر نمی باشد.

آلیاژهای گروه ۶۰۰۰ آلومینیوم ، مینزیم و سیلیکون عناصر اصلی این گروه می باشند. آلیاژهای این گروه عملیات حرارتی پذیرند و به همین دلیل در اکستروژن ها ، اجزای ساختمانی و در تولیداتی که نیاز به جوشکاری دارند بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. این آلیاژ ها به شدت مستعد ترک خوردن هستند و به همین دلیل جوشکاری قوسی توصیه نمی شود مگر اینکه فلز پرکننده ( فیلر ) به مقدار زیاد و کافی استفاده شود.

خواص ویژه ی آلومینیوم ۲۰۲۴ و ۶۰۶۱ چیست؟

هنگامی که حرف مقایسه دو آلیاژ پیش می آید ، دانستن خواص دقیق آن ها ضروری می باشد. ۲۰۲۴ دارای استحکام بالایی می باشد و اساسا به دلیل همین استحکام بالایش به همراه مقاومت به خستگی خوب و نسبت استحکام به وزن بالایش شناخته شده شده است.

در جدول زیر مقایسه از خواص این دو آلیاژ را خواهیم داشت.

ویژگی / آلیاژ۶۰۶۱-T6۲۰۲۴-T3
استحکام کششی (MPa)۲۹۰۴۴۰
استحکام تسلیم (MPa)۲۴۰۲۹۰
سختی (HB)۵۸۱۲۴
درصد افزایش طول در نقطه ی گسیختگی۱۵%۱۴%
استحکام برشی MPa))۲۰۷۲۸۳
هدایت حرارتی (W/m-K)۱۷۰۱۲۰
ضریب انبساط حرارتی ( µm/m-K)۲۴۲۳

کاربردهای متداول آلومینیوم ۲۰۲۴ و ۶۰۶۱

هر دو آلیاژ کاربردهای زیادی در صنعت دارند. آلیاژ ۲۰۲۴ معمولا اکسترود می شود و به دو صورت ورق نازک و ضخیم مورد استفاده قرار می گیرد. به خاطر استحکام و مقاومت به خستگی بالایش در صنایع هواپیماسازی ، مخصوصا بال ها و بدنه که بیش تر تحت تنش قرار دارند ، مورد استفاده قرار می گیرد. بخش عظیمی از صنعت حمل و نقل از این آلیاژ استفاده می کند. در ساخت بسیاری از منیفلد های بزرگ هیدرولیک نیز از ۲۰۲۴ استفاده می شود.

آلیاژ ۶۰۶۱ در بسیاری از صنایع کاربرد دارد اما بیش تر در صنایع ساختی و به خصوص خودرو سازی مورد استفاده قرار می گیرد. صنایع موتورسیکلت سازی ، قایق سازی ، دوچرخه سازی ، کپسول های غواصی ، لنز دوربین ها ، قرقره قلاب ماهیگیری ، کپسول های آتش نشانی و نگه دارنده های سیستم های الکتریکی ، سایر کاربردهای این گروه آلیاژی می باشد. لازم به ذکر است که همچنان هم در بخش هایی از این آلیاژ در صنایع هواپیما سازی استفاده می شود.

چگونه آلیاژ مناسب را برای کاربرد مورد نظر انتخاب کنیم؟

تولید کنندگان همیشه برای انتخاب آلیاژ ، باید چک لیستی از ملاحظات مورد نظرشان داشته باشند. شما بهترین درک از پروژه خود را دارید و هنگامی که مواد مختلف را با هم مقایسه می کنید ، باید اولویت هایتان را در نظر داشته باشید.

سوال های اساسی که باید در نظر داشته باشید باید شامل موارد زیر باشد :

  • آیا آلیاژ مورد نظر در بازار وجود دارد (در دسترس هست) ؟
  • آیا کاربرد مورد نظر شما نیازمند شکل پذیری بالا است؟
  • آیا جوشکاری بخشی از فرآیند تولید شماست ؟
  • آیا ماشین کاری در تولید محصول شما فاکتور مهمی است؟
  • آیا محصول شما قرار است در معرض مواد خاصی قرار بگیرد ( به طور خاص ، آب دریا یا سایر محیط های خورنده )؟
  • آیا در کاربرد مورد نظر شما نیاز به عملیات حرارتی وجود دارد؟
  • نسبت استحکام به وزن تا چه اندازه مهم است؟

فارغ از اینکه چک لیست بالا را چگونه پاسخ دهید، همواره آلیاژ آلومینیومی وجود دارد که تمام احتیاجات شما از لحاظ کاربرد را برآورده کند. همکاران ما در شرکت عصر صنعت اشراق ، همواره آماده پاسخ گویی و ارائه مشاوره رایگان به شما در خصوص انتخاب نوع آلیاژ آلومینیومی برای کاربرد مورد نظر شما می باشند. همچنین این شرکت ، با داشتن طیف وسیعی از محصولات ، آمادگی ارائه خدمات به صنایع و مشتری های خود (اعم از خورده فروشی و عمده فروشی)  را دارد.

بیش تر بخوانید :

مقایسه آلومینیوم ۶۰۶۱ و ۷۰۷۵

آلیاژ آلومینیوم ۶۰۶۱

آلیاژ آلومینیوم ۲۰۲۴

ورق آلومینیوم ۶۰۶۱

ورق آلومینیوم ۲۰۲۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *